District 13 - ACBL
 
North American Open Pairs Results

District 13 NAP 2016 final overalls

Flight A Final - 12.0 Tables / Based on 13 Tables
MPsRankNamesScore
24.001Stephen McConnell, Evanston IL; Larry Robbins, Deerfield IL60.07%
18.002Jaroslaw Piasecki, Mundelein IL; Wieslaw Kalita, Woodridge IL57.06%
13.503George Klemic, Bensenville IL; Jenna Rivet, Glen Ellyn IL56.13%
10.134Judy Zhu - Jack Snyder, Naperville IL55.75%
8.005Daniel Zagorin - Drew Becker, Chicago IL55.61%
6.866L James Phillips - Jack Oest, Chicago IL54.01%
6.007Cheri Bjerkan, Elmhurst IL; Joseph Stokes, Chicago IL52.78%
5.338Robert Gardner, Glenview IL; Dick Bruno, Des Plaines IL52.73%
4.809Larry Cohen, Elmhurst IL; Serdar Ogut, Darien IL51.78%
Flight B Final - 9.0 Tables
MPsRankNamesScore
16.001Cory Perkers - Kevin Choi, Chicago IL59.55%
12.002Donald Scholz, Grafton WI; Ted Witt, Menomonee Falls WI57.76%
9.003Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL; James Hudson, Elmhurst IL57.01%
6.754Nic Hristea - Mark Pinkowski, Chicago IL54.69%
5.335Zenon Wachowicz - Elizabeth Wachowicz, Buffalo Grove IL53.46%
Flight C Final - 3.5 Tables
MPsRankNamesScore
10.001Philip McPeek, Evanston IL; Kyle Rockoff, Buffalo Grove IL59.66%
7.502Shengke Wang, Bolingbrook IL; Henry Shi, Naperville IL54.55%
5.633Mark Nehs - Lisa Nehs, Oconomowoc WI50.57%

District 13 NAP 2016 session awards

Flight A Finals First Of 2 Session
Section F North-South
MPsRankNamesScore
3.691George Klemic, Bensenville IL; Jenna Rivet, Glen Ellyn IL62.31%
2.582Stephen McConnell, Evanston IL; Larry Robbins, Deerfield IL54.92%
1.853Judy Zhu - Jack Snyder, Naperville IL54.73%
1.294Claude Vogel, Chicago IL; George Jacobs, Hinsdale IL54.36%
0.745Howard Engle, Highland Park IL; Mark Weisman, Glenview IL51.52%
Section F East-West
MPsRankNamesScore
3.691Jaroslaw Piasecki, Mundelein IL; Wieslaw Kalita, Woodridge IL58.74%
2.582Daniel Zagorin - Drew Becker, Chicago IL55.77%
1.853William Wickham - Jeffrey Miller, Naperville IL54.72%
1.294Greg Defotis - Jerry Goldfein, Lincolnwood IL53.32%
0.745Jerry Poliquin, Gurnee IL; Michael Kolacki, Chicago IL51.22%
Flight B Finals 1 Of 2 Session
Section H North-South
MPsRankNamesScore
2.421Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL; James Hudson, Elmhurst IL61.81%
1.692Bruce Bengtson, Park Ridge IL; Donald Schramek, Chicago IL61.57%
1.213Zenon Wachowicz - Elizabeth Wachowicz, Buffalo Grove IL55.56%
0.854Amit Jain - Shreya Jain, Oak Brook IL50.00%
Section H East-West
MPsRankNamesScore
2.421Donald Scholz, Grafton WI; Ted Witt, Menomonee Falls WI55.09%
1.692Ping Hu, Naperville IL; Michael Saltzman, Aurora IL53.24%
1.213Caryl Brown - Steve Brown, Highland Park IL52.78%
0.854Cory Perkers - Kevin Choi, Chicago IL52.55%
Flight C Finals 1 Of 2 Session
Section I
MPsRankNamesScore
1.611Gabriel Peretz - Jona Peretz, Deerfield IL57.29%
0.972/3Philip McPeek, Evanston IL; Kyle Rockoff, Buffalo Grove IL54.17%
0.972/3Shengke Wang, Bolingbrook IL; Henry Shi, Naperville IL54.17%
Flight A Final 2nd Of 2 Session
Section F North-South
MPsRankNamesScore
3.531Larry Cohen, Elmhurst IL; Serdar Ogut, Darien IL57.15%
2.472Judy Zhu - Jack Snyder, Naperville IL56.77%
1.773Daniel Zagorin - Drew Becker, Chicago IL55.44%
1.244Robert Lass - Tom Fogarty, Chicago IL54.77%
0.715Robert Gardner, Glenview IL; Dick Bruno, Des Plaines IL54.75%
Section F East-West
MPsRankNamesScore
3.531Stephen McConnell, Evanston IL; Larry Robbins, Deerfield IL65.21%
2.472Cheri Bjerkan, Elmhurst IL; Joseph Stokes, Chicago IL58.40%
1.773L James Phillips - Jack Oest, Chicago IL58.21%
1.244Jaroslaw Piasecki, Mundelein IL; Wieslaw Kalita, Woodridge IL55.23%
0.715Yvette Neary, Mequon WI; William Malesevich, Mayville WI52.44%
Flight B Final 2nd Of 2 Session
Section H North-South
MPsRankNamesScore
2.421Nic Hristea - Mark Pinkowski, Chicago IL58.91%
1.692Barry Holt - Jack Bierig, Chicago IL55.99%
1.213Michael Kelley - Martina Kelley, Lake Zurich IL53.24%
0.854Bogdan Warchalowski, Wood Dale IL; Lech Brzozowski, Chicago IL51.50%
Section H East-West
MPsRankNamesScore
2.421Cory Perkers - Kevin Choi, Chicago IL66.55%
1.692Donald Scholz, Grafton WI; Ted Witt, Menomonee Falls WI60.42%
1.213Amit Jain - Shreya Jain, Oak Brook IL56.83%
0.854Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL; James Hudson, Elmhurst IL52.20%
Flight C Final 2nd Of 2 Session
Section I
MPsRankNamesScore
1.611Philip McPeek, Evanston IL; Kyle Rockoff, Buffalo Grove IL66.25%
1.132Mark Nehs - Lisa Nehs, Oconomowoc WI57.50%
0.813Shengke Wang, Bolingbrook IL; Henry Shi, Naperville IL55.00%

District 13 NAP 2015 final overalls

Flight A Finals - 9.0 Tables / Based on 10 Tables
MPsRankNamesScore
24.001Jeffrey Miller - William Wickham, Naperville IL58.44%
18.002Gediminas Poska - Daiva Vitukynaite, Lemont IL58.00%
13.503Mark Weisman, Glenview IL; Howard Engle, Highland Park IL54.59%
10.134George Clark - Matthew Dyer, Chicago IL53.41%
8.005Robert Gardner, Glenview IL; L James Phillips, Chicago IL52.61%
6.866Craig Jacobson, Skokie IL; Barbara Lehman, Glenview IL51.82%
>
Flight B Finals - 11.0 Tables
MPsRankNamesScore
16.001Kevin Choi - Cory Perkers, Chicago IL57.99%
12.002Barry Holt - Jack Bierig, Chicago IL56.37%
9.003James Hudson, Elmhurst IL; Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL55.67%
6.754Ping Hu, Naperville IL; Michael Saltzman, Aurora IL55.33%
5.335Tad Marecki, Arlington Hgts IL; Michael Omielski, Hoffman Estates IL54.63%
4.576Charles Alexander, Northbrook IL; Donald Joseph, Glencoe IL54.29%
4.007Gary Vanden Houten, Beaver Dam WI; Steve Slinger, Randolph WI53.47%
3.568Sandra O'Brien - Jim O'Brien, Oconomowoc WI52.55%
Flight C Finals - 6.0 Tables
MPsRankNamesScore
8.751/2Henry Shi, Naperville IL; Shengke Wang, Bolingbrook IL58.25%
8.751/2Thomas Louchbaum, Milwaukee WI; Sharon May, Waukesha WI58.25%
5.633Joseph Lieberman, Los Angeles CA; Jihong Song, Chicago IL56.50%
4.224Jan Summers, Wheaton IL; Jeanne Kowalski, Berwyn IL55.75%

District 13 NAP 2015 session awards

Flight A Finals 1st Of 2 Session
Section G North-South
MPsRankNamesScore
3.211Jeffrey Miller - William Wickham, Naperville IL66.20%
2.252James O'Neil, Oak Park IL; Paul Stern, Franklin WI57.87%
1.613George Jacobs, Hinsdale IL; Claude Vogel, Chicago IL55.32%
1.124Judy Zhu - Jack Snyder, Naperville IL50.93%
Section G East-West
MPsRankNamesScore
3.211Jonathan Rivet, Glen Ellyn IL; George Klemic, Bensenville IL58.10%
2.252Robert Gardner, Glenview IL; L James Phillips, Chicago IL56.25%
1.613Gediminas Poska - Daiva Vitukynaite, Lemont IL55.32%
1.124Craig Jacobson, Skokie IL; Barbara Lehman, Glenview IL53.70%
Flight B Finals 1st Of 2 Session
Section H North-South
MPsRankNamesScore
2.681Charles Alexander, Northbrook IL; Donald Joseph, Glencoe IL59.26%
1.882Vladimir Reznik, Glenview IL; Mark Pinkowski, Chicago IL54.86%
1.343Tad Marecki, Arlington Hgts IL; Michael Omielski, Hoffman Estates IL53.47%
0.944Frank Hsieh - Gianni Hsieh, Naperville IL52.78%
Section H East-West
MPsRankNamesScore
2.681Elizabeth Wachowicz - Zenon Wachowicz, Buffalo Grove IL55.09%
1.882Kevin Choi - Cory Perkers, Chicago IL54.63%
1.343James Hudson, Elmhurst IL; Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL53.47%
0.944Ping Hu, Naperville IL; Michael Saltzman, Aurora IL52.78%
Flight C Finals 1st Of 2 Session
Section I North-South
MPsRankNamesScore
1.521Thomas Louchbaum, Milwaukee WI; Sharon May, Waukesha WI65.00%
1.062Henry Shi, Naperville IL; Shengke Wang, Bolingbrook IL63.00%
Section I East-West
MPsRankNamesScore
1.521Julian Manasse-Boetani - Kelly Mao, Chicago IL61.50%
1.062Jan Summers, Wheaton IL; Jeanne Kowalski, Berwyn IL54.50%
Flight A Finals 2nd Of 2 Session
Section G North-South
MPsRankNamesScore
3.051George Clark - Matthew Dyer, Chicago IL53.87%
2.142Tom Fogarty - Robert Lass, Chicago IL53.27%
1.533Donald Croysdale, Menomonee Falls WI; William Malesevich, Mayville WI52.08%
1.074Joseph Stokes, Chicago IL; Cheri Bjerkan, Elmhurst IL51.79%
Section G East-West
MPsRankNamesScore
3.051Gediminas Poska - Daiva Vitukynaite, Lemont IL61.01%
2.142Mark Weisman, Glenview IL; Howard Engle, Highland Park IL59.23%
1.533Tamas Szabo - Aniko Szabo, Brookfield WI52.38%
1.074Wesley Hanson, Brookfield WI; Steven Picus, Mequon WI50.30%
Flight B Finals 2nd Of 2 Session
Section H North-South
MPsRankNamesScore
2.681Barry Holt - Jack Bierig, Chicago IL60.65%
1.882Ping Hu, Naperville IL; Michael Saltzman, Aurora IL57.87%
1.343Joseph Toce, La Crosse WI; David Melin, Onalaska WI53.70%
0.944Sandra O'Brien - Jim O'Brien, Oconomowoc WI53.24%
Section H East-West
MPsRankNamesScore
2.681Kevin Choi - Cory Perkers, Chicago IL61.34%
1.882James Hudson, Elmhurst IL; Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL57.87%
1.143/4Tad Marecki, Arlington Hgts IL; Michael Omielski, Hoffman Estates IL55.79%
1.143/4Richard Granroth - Sandy Granroth, Highland Park IL55.79%
Flight C Finals 2nd Of 2 Session
Section I North-South
MPsRankNamesScore
1.521Jeffrey Copsey - James Bloedorn, La Crosse WI63.00%
1.062Sharon Solwitz - John Miller, Chicago IL62.50%
Section I East-West
MPsRankNamesScore
1.521Joseph Lieberman, Los Angeles CA; Jihong Song, Chicago IL58.00%
1.062Jan Summers, Wheaton IL; Jeanne Kowalski, Berwyn IL57.00%

District 13 NAP 2014 final overalls

Flight A Finals - 11.5 Tables / Based on 13 Tables
MPsRankNamesScore
24.001Craig Allen, Glen Ellyn IL; L James Phillips, Chicago IL59.37%
18.002Huixin Pan, Bolingbrook IL; Frank Hsieh, Naperville IL57.96%
13.503Claude Vogel, Chicago IL; George Jacobs, Hinsdale IL57.13%
10.134Donald Weil, Glencoe IL; Ralph Katz, Burr Ridge IL56.58%
8.005Xiaodong Shi - Judy Zhu, Naperville IL56.11%
6.866James O'Neil, Oak Park IL; Paul Stern, Franklin WI55.20%
6.007Serdar Ogut, Darien IL; Larry Cohen, Elmhurst IL54.60%
5.338Stephen McConnell, Evanston IL; Kerry Smith, Milwaukee WI53.67%
4.809Jaroslaw Piasecki, Mundelein IL; Gediminas Poska, Lemont IL53.62%
Flight B Finals - 8.5 Tables / Based on 10 Tables
MPsRankNamesScore
17.001Wieslaw Kalita, Woodridge IL; Romuald Mindak, Elmwood Park IL62.24%
12.752Donald Schramek, Chicago IL; Bruce Bengtson, Park Ridge IL59.04%
9.563Paul Hamper, Chicago IL; Robert Zboralski, Evanston IL57.46%
7.174Mark Holle, Downers Grove IL; Michael Ellgass, Niles IL56.60%
5.675Rick Schoenfield, Westchester IL; David Bogolub, Deerfield IL56.40%
4.866Jim O'Brien - Sandra O'Brien, Oconomowoc WI56.31%
4.257Michael Kelley - Martina Kelley, Lake Zurich IL51.60%
Flight C Finals - 3.5 Tables
MPsRankNamesScore
10.001Thomas Louchbaum - Allen Weber, Milwaukee WI56.25%
7.502Susan Eggebrecht - John Miller, Chicago IL56.06%
5.633Dianne Kiehl, Muskego WI; Sharon May, Waukesha WI51.51%

District 13 NAP 2014 session awards

Flight A Finals Session #1 Session
Section G North-South
MPsRankNamesScore
2.951Xiaodong Shi - Judy Zhu, Naperville IL59.09%
2.072Drew Becker, Chicago IL; G Edward Becker, Mequon WI55.30%
1.483Don Solomon - Joan Stein, Milwaukee WI54.36%
1.034Stephen McConnell, Evanston IL; Kerry Smith, Milwaukee WI52.84%
0.595Donald Weil, Glencoe IL; Ralph Katz, Burr Ridge IL52.27%
Section G East-West
MPsRankNamesScore
2.951Huixin Pan, Bolingbrook IL; Frank Hsieh, Naperville IL61.74%
2.072Serdar Ogut, Darien IL; Larry Cohen, Elmhurst IL60.04%
1.483Claude Vogel, Chicago IL; George Jacobs, Hinsdale IL58.52%
1.034Craig Allen, Glen Ellyn IL; L James Phillips, Chicago IL56.63%
0.595George Klemic, Bensenville IL; Jonathan Rivet, Wheaton IL53.22%
Flight B Finals Session #1 Session
Section B North-South
MPsRankNamesScore
2.041Donald Schramek, Chicago IL; Bruce Bengtson, Park Ridge IL60.43%
1.432Mark Holle, Downers Grove IL; Michael Ellgass, Niles IL59.40%
1.023Wieslaw Kalita, Woodridge IL; Romuald Mindak, Elmwood Park IL58.26%
0.714Jim O'Brien - Sandra O'Brien, Oconomowoc WI51.72%
Section B East-West
MPsRankNamesScore
2.041Paul Hamper, Chicago IL; Robert Zboralski, Evanston IL58.87%
1.432Dennis Skinder - Randall Roberts, Chicago IL56.62%
1.023Carolyn Rowley, Evanston IL; Guy Franklin, Chicago IL54.77%
0.714Michael Kelley - Martina Kelley, Lake Zurich IL50.54%
Flight C Finals Session #1 Session
Section I
MPsRankNamesScore
1.361Thomas Louchbaum - Allen Weber, Milwaukee WI62.50%
0.952Susan Eggebrecht - John Miller, Chicago IL61.11%
0.683Samuel Bernstein, Highland Park IL; Phil Bishaf, Northbrook IL55.56%
Flight A Finals 2nd Session Session
Section G North-South
MPsRankNamesScore
2.821Craig Allen, Glen Ellyn IL; L James Phillips, Chicago IL61.81%
1.972Bud Stein, Mequon WI; Margret Salazar, Milwaukee WI58.07%
1.413Richard Gabriel, Chicago IL; Richard Strauss, Northbrook IL56.51%
0.994Claude Vogel, Chicago IL; George Jacobs, Hinsdale IL55.73%
0.565Huixin Pan, Bolingbrook IL; Frank Hsieh, Naperville IL54.17%
Section G East-West
MPsRankNamesScore
2.821Donald Weil, Glencoe IL; Ralph Katz, Burr Ridge IL60.42%
1.972James O'Neil, Oak Park IL; Paul Stern, Franklin WI58.80%
1.413Jaroslaw Piasecki, Mundelein IL; Gediminas Poska, Lemont IL57.18%
0.994Stephen McConnell, Evanston IL; Kerry Smith, Milwaukee WI54.40%
0.565Cheri Bjerkan, Elmhurst IL; Joseph Stokes, Chicago IL53.94%
Flight B Finals 2nd Session Session
Section B North-South
MPsRankNamesScore
1.941Wieslaw Kalita, Woodridge IL; Romuald Mindak, Elmwood Park IL66.78%
1.362Jim O'Brien - Sandra O'Brien, Oconomowoc WI61.56%
0.973Donald Schramek, Chicago IL; Bruce Bengtson, Park Ridge IL57.47%
0.684Paul Hamper, Chicago IL; Robert Zboralski, Evanston IL55.64%
Section B East-West
MPsRankNamesScore
1.941Rick Schoenfield, Westchester IL; David Bogolub, Deerfield IL64.46%
1.362Kevin Choi - Cory Perkers, Chicago IL53.20%
0.973Donald Scholz, Grafton WI; Larry Sherkow, West Bend WI52.02%
0.684Mark Fischler, Warrenville IL; Ping Hu, Naperville IL50.64%
Flight C Finals 2nd Session Session
Section I
MPsRankNamesScore
1.291Dianne Kiehl, Muskego WI; Sharon May, Waukesha WI55.00%
0.782/3Mary Ann Phillips - Dolores Baumgart, Chicago IL53.75%
0.782/3Jeffrey Copsey, la Crosse WI; James Bloedorn, La Crosse WI53.75%

District 13 NAP 2013 final overalls

Flight A Finals - 10.0 Tables
MPsRankNamesScore
24.001Claude Vogel, Chicago IL; George Jacobs, Hinsdale IL61.23%
18.002Dick Bruno, des Plaines IL; Robert Gardner, Glenview IL57.64%
13.503Jack Oest, Chicago IL; Nikolay Demirev, Arlington Hts IL54.98%
10.134Howard Engle, Highland Park IL; Mark Weisman, Glenview IL54.40%
8.005Drew Becker, Chicago IL; Stephen McConnell, Evanston IL53.24%
6.866Bette Mathews, Glen Ellyn IL; Wesley Suzuki, Chicago IL52.89%
6.007Patrick Borman, Lodi WI; Donald Croysdale, Menomonee Falls WI52.66%
Flight B/C NAP Finals - 15.0 Tables
MPsBCNamesScore
17.001
Wieslaw Kalita, Woodridge IL; Romuald Mindak, Elmwood Park IL62.58%
12.752
Elizabeth Wachowicz - Zenon Wachowicz, Buffalo Grove IL61.78%
9.563
Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL; James Hudson, Elmhurst IL60.98%
7.174
Bruce Bengtson, Park Ridge IL; Donald Schramek, Chicago IL59.29%
5.675
Michael Kelley - Martina Kelley, Lake Zurich IL57.69%
4.866
Mark Fischler, Warrenville IL; Ping Hu, Naperville IL57.53%
4.257
Serge Bondar, Wheeling IL; Marshall Baum, Highland Park IL57.29%
3.788
David Raitt, Madison WI; David Vaclavik, Appleton WI57.21%
3.409
Jack Martin, Arlington Hts IL; Genio Staranczak, Schaumburg IL56.33%
3.0910
Yixin Tang, Oak Park IL; Judy Zhu, Naperville IL55.05%
2.8311
Jared Bass - Zachary Madden, Chicago IL53.61%
10.00
1Ginny Dimond - Mike Dimond, Elmhurst IL45.11%
7.50
2Jerome Scholle - Neel French, Chicago IL43.35%

District 13 NAP 2013 session awards

Flight A Finals First Of 2 Session
Section A North-South
MPsRankNamesScore
2.571Jack Oest, Chicago IL; Nikolay Demirev, Arlington Hts IL57.64%
1.802Patrick Borman, Lodi WI; Donald Croysdale, Menomonee Falls WI55.32%
1.293Howard Engle, Highland Park IL; Mark Weisman, Glenview IL54.86%
0.904Paul Stern, Franklin WI; James O'Neil, Oak Park IL54.17%
Section A East-West
MPsRankNamesScore
2.571Dick Bruno, des Plaines IL; Robert Gardner, Glenview IL62.04%
1.802Jerry Jackson, Bensenville IL; Jerry Poliquin, Gurnee IL61.57%
1.293Claude Vogel, Chicago IL; George Jacobs, Hinsdale IL54.86%
0.904Eric Mane, Milwaukee WI; Bob Marheine, Waukesha WI52.55%
Flight A Finals Second Of 2 Session
Section A North-South
MPsRankNamesScore
2.571Claude Vogel, Chicago IL; George Jacobs, Hinsdale IL67.59%
1.802Eric Hochman - Joan Stein, Milwaukee WI57.18%
1.293Drew Becker, Chicago IL; Stephen McConnell, Evanston IL55.32%
0.904Paul Stern, Franklin WI; James O'Neil, Oak Park IL50.46%
Section A East-West
MPsRankNamesScore
2.571David Marker, Chicago IL; Thomas Dressing, Buffalo Grove IL55.56%
1.802Bette Mathews, Glen Ellyn IL; Wesley Suzuki, Chicago IL54.17%
1.293Howard Engle, Highland Park IL; Mark Weisman, Glenview IL53.94%
0.904Dick Bruno, des Plaines IL; Robert Gardner, Glenview IL53.24%
Flight B/C Finals First Of 2 Session
Section B/C North-South
MPsBCNamesScore
2.461
Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL; James Hudson, Elmhurst IL64.10%
1.722
Michael Cochran, Oak Park IL; Gregory Ward, Chicago IL57.69%
1.233
Yixin Tang, Oak Park IL; Judy Zhu, Naperville IL56.73%
0.864
Bruce Bengtson, Park Ridge IL; Donald Schramek, Chicago IL54.97%
0.495
Philip Moss, Wilmette IL; Charles Alexander, Northbrook IL54.65%
0.416
David Raitt, Madison WI; David Vaclavik, Appleton WI54.33%
0.91
1Jerome Scholle - Neel French, Chicago IL42.31%
Section B East-West
MPsBCNamesScore
2.461
Jack Martin, Arlington Hts IL; Genio Staranczak, Schaumburg IL64.10%
1.722
Mark Fischler, Warrenville IL; Ping Hu, Naperville IL63.78%
1.233
Serge Bondar, Wheeling IL; Marshall Baum, Highland Park IL62.18%
0.864
Wieslaw Kalita, Woodridge IL; Romuald Mindak, Elmwood Park IL61.70%
0.495
Elizabeth Wachowicz - Zenon Wachowicz, Buffalo Grove IL58.81%
0.416
Mary Spyers Duran, Shorewood WI; Joanne Behling, Wauwatosa WI55.77%
0.99
1Sharon May, Waukesha WI; Dianne Kiehl, Muskego WI43.43%
Flight B/C NAP Finals Second Of 2 Session
Section B/C North-South
MPsBCNamesScore
2.461
Bruce Bengtson, Park Ridge IL; Donald Schramek, Chicago IL63.62%
1.722
Wieslaw Kalita, Woodridge IL; Romuald Mindak, Elmwood Park IL63.46%
1.233
David Raitt, Madison WI; David Vaclavik, Appleton WI60.10%
0.864
Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL; James Hudson, Elmhurst IL57.85%
0.495
Yixin Tang, Oak Park IL; Judy Zhu, Naperville IL53.37%
0.9961Ginny Dimond - Mike Dimond, Elmhurst IL52.88%
Section B East-West
MPsBCNamesScore
2.461
Elizabeth Wachowicz - Zenon Wachowicz, Buffalo Grove IL64.74%
1.722
Michael Kelley - Martina Kelley, Lake Zurich IL63.14%
1.233
Sandy Palmer - Dennis Hawtin, Shorewood WI56.09%
0.864
Jared Bass - Zachary Madden, Chicago IL54.33%
0.495
Serge Bondar, Wheeling IL; Marshall Baum, Highland Park IL52.40%
0.416
Carolyn Rowley, Evanston IL; Dolores Baumgart, Chicago IL52.24%
0.91
1James Bloedorn, La Crosse WI; Jeffrey Copsey, la Crosse WI46.47%

District 13 NAP 2012 final overalls

Flight A Finals - 14.0 Tables
MPsRankNamesScore
24.001Jeffrey Miller, Naperville IL; Kerry Smith, Milwaukee WI64.66%
18.002Eric Hochman - Joan Stein, Milwaukee WI60.10%
13.503George Klemic, Bensenville IL; Jonathan Rivet, Wheaton IL57.77%
10.134Dick Bruno, des Plaines IL; Robert Gardner, Glenview IL57.05%
8.005Frank Hsieh, Naperville IL; Huixin Pan, Bolingbrook IL56.97%
6.866Gerald Gitles - Alan Resser, Chicago IL56.25%
6.007Patrick Borman, Milwaukee WI; Donald Croysdale, Menomonee Falls WI55.13%
5.338James O'Neil, Oak Park IL; Paul Stern, Franklin WI53.93%
4.809J Hanley, Glendale WI; Larry Sherkow, West Bend WI53.85%
4.3610Bob Marheine, Waukesha WI; Eric Mane, Milwaukee WI52.96%
Flight B Finals - 15.5 Tables
MPsRankNamesScore
16.001Rowen Bell, Oak Park IL; Christopher Monsour, Chicago IL59.66%
12.002Thomas Didelot, Hartford WI; Jim O'Brien, Oconomowoc WI59.53%
9.003Jonathan Greiman, Mokena IL; Tom Willson, Chicago IL56.67%
6.754Chris Soule, Western Springs IL; Judy Zhu, Naperville IL56.49%
5.335Ethan Yi Liu, Downers Grove IL; Ping Hu, Naperville IL56.20%
4.576Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL; James Hudson, Elmhurst IL55.60%
4.007Vladimir Reznik, Glenview IL; Zhivko Kuspov, Rolling Meadows IL55.02%
3.568Elizabeth Wachowicz - Zenon Wachowicz, Buffalo Grove IL53.75%
3.209Donald Schramek, Chicago IL; Bruce Bengtson, Park Ridge IL53.66%
2.9110Judy Burzynski - Wes Burzynski, Waukesha WI53.54%
2.6711Michael Shelton, Winnetka IL; John Shelton, Wilmette IL53.20%
Flight C Finals - 5.0 Tables
MPsRankNamesScore
10.001Matthew Staman - Gregory Ward, Chicago IL55.09%
7.502Yan Zhang - Michael Thvedt, Chicago IL54.86%
5.633David Melin, Onalaska WI; Martin Glenz, La Crosse WI52.08%
4.224Bruce Ladin - Guy Franklin, Chicago IL51.39%

District 13 NAP 2012 session awards

Flight A Finals 1st Of 2 Session
Section A North-South
MPsRankNamesScore
3.081George Klemic, Bensenville IL; Jonathan Rivet, Wheaton IL61.22%
2.162Jeffrey Miller, Naperville IL; Kerry Smith, Milwaukee WI60.74%
1.543Eric Hochman - Joan Stein, Milwaukee WI60.10%
1.084Gerald Gitles - Alan Resser, Chicago IL56.89%
0.625Bob Marheine, Waukesha WI; Eric Mane, Milwaukee WI54.49%
0.516J Hanley, Glendale WI; Larry Sherkow, West Bend WI53.85%
Section A East-West
MPsRankNamesScore
3.081James O'Neil, Oak Park IL; Paul Stern, Franklin WI59.13%
2.162Frank Hsieh, Naperville IL; Huixin Pan, Bolingbrook IL56.57%
1.543William McFall, New Berlin WI; Tamas Szabo, Brookfield WI56.09%
1.084Dick Bruno, des Plaines IL; Robert Gardner, Glenview IL55.29%
0.625Danning Dong - Le Yu, Chicago IL53.85%
0.516David Joyce, Kenilworth IL; Susan Adams, Chicago IL53.04%
Flight B Finals 1st Of 2 Session
Section B North-South
MPsRankNamesScore
2.561Rowen Bell, Oak Park IL; Christopher Monsour, Chicago IL59.49%
1.792Jonathan Greiman, Mokena IL; Tom Willson, Chicago IL57.62%
1.283Michael Shelton, Winnetka IL; John Shelton, Wilmette IL57.04%
0.904Chris Soule, Western Springs IL; Judy Zhu, Naperville IL56.83%
0.515David Vaclavik, Appleton WI; David Raitt, Madison WI55.96%
0.436Marshall Baum, Highland Park IL; Serge Bondar, Wheeling IL55.45%
Section B East-West
MPsRankNamesScore
2.561Elizabeth Wachowicz - Zenon Wachowicz, Buffalo Grove IL66.47%
1.792Thomas Didelot, Hartford WI; Jim O'Brien, Oconomowoc WI62.41%
1.283Vladimir Reznik, Glenview IL; Zhivko Kuspov, Rolling Meadows IL56.81%
0.904Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL; James Hudson, Elmhurst IL56.33%
0.515Lisa Ogut - Serdar Ogut, Darien IL53.89%
0.436Matthew Dyer - Kevin Choi, Chicago IL52.81%
Flight C Finals 1st Of 2 Session
Section C
MPsRankNamesScore
1.521Yan Zhang - Michael Thvedt, Chicago IL56.48%
1.062Matthew Staman - Gregory Ward, Chicago IL56.02%
0.763Barbara Schuelke, Menomonee Falls WI; Melodee Curtes, Hartford WI55.56%
0.534David Melin, Onalaska WI; Martin Glenz, La Crosse WI55.09%
Flight A Finals 2nd Of 2 Session
Section A North-South
MPsRankNamesScore
3.081Dick Bruno, des Plaines IL; Robert Gardner, Glenview IL58.81%
2.162Claude Vogel, Chicago IL; George Jacobs, Hinsdale IL56.89%
1.543Gerald Gitles - Alan Resser, Chicago IL55.61%
1.084George Klemic, Bensenville IL; Jonathan Rivet, Wheaton IL54.33%
0.625J Hanley, Glendale WI; Larry Sherkow, West Bend WI53.85%
0.516Cheri Bjerkan, Elmhurst IL; Joseph Stokes, Chicago IL53.04%
Section A East-West
MPsRankNamesScore
3.081Jeffrey Miller, Naperville IL; Kerry Smith, Milwaukee WI68.59%
2.162Eric Hochman - Joan Stein, Milwaukee WI60.10%
1.543Patrick Borman, Milwaukee WI; Donald Croysdale, Menomonee Falls WI58.81%
1.084David Spicuzza, Shorewood WI; Vladimir Oudalov, Waukesha WI58.33%
0.625Frank Hsieh, Naperville IL; Huixin Pan, Bolingbrook IL57.37%
0.516Stacy Jacobs, Hinsdale IL; Carl Sharp, Chicago IL54.49%
Flight B Finals 2nd Of 2 Session
Section B North-South
MPsRankNamesScore
2.561J Randy Rea, Fitchburg WI; Gary Vanden Houten, Beaver Dam WI56.54%
1.792Chris Soule, Western Springs IL; Judy Zhu, Naperville IL56.15%
1.283Judy Burzynski - Wes Burzynski, Waukesha WI55.37%
0.904Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL; James Hudson, Elmhurst IL54.87%
0.515Loring Knoblauch - Barry Holt, Chicago IL53.46%
0.436Vladimir Reznik, Glenview IL; Zhivko Kuspov, Rolling Meadows IL53.23%
Section B East-West
MPsRankNamesScore
2.561Ethan Yi Liu, Downers Grove IL; Ping Hu, Naperville IL65.95%
1.792Donald Schramek, Chicago IL; Bruce Bengtson, Park Ridge IL60.19%
1.283Rowen Bell, Oak Park IL; Christopher Monsour, Chicago IL59.82%
0.904Thomas Didelot, Hartford WI; Jim O'Brien, Oconomowoc WI56.64%
0.515Jonathan Greiman, Mokena IL; Tom Willson, Chicago IL55.72%
0.436Lisa Ogut - Serdar Ogut, Darien IL51.25%
Flight C Finals 2nd Of 2 Session
Section C
MPsRankNamesScore
1.521Bruce Ladin - Guy Franklin, Chicago IL56.48%
1.062Matthew Staman - Gregory Ward, Chicago IL54.17%
0.763Yan Zhang - Michael Thvedt, Chicago IL53.24%
0.534Paul Dynowski - Nancy Williams, Chicago IL50.93%

District 13 NAP 2011 final overalls

Flight A Finals - 11.0 Tables
MPsRankNamesScore
24.001Dick Bruno, Des Plaines IL; Robert Gardner, Glenview IL59.26%
18.002Elaine Morrison, Lake Bluff IL; David Joyce, Kenilworth IL58.52%
13.503Craig Allen, Glen Ellyn IL; L James Phillips, Chicago IL56.83%
10.134Nikolay Demirev, Arlington Hts IL; Ralph Katz, Burr Ridge IL56.47%
7.595Patrick Borman, Milwaukee WI; Donald Croysdale, Menomonee Falls WI54.11%
5.706Yvette Neary, Mequon WI; William Malesevich, Mayville WI53.66%
4.277Jerry Jackson, Wood Dale IL; Jerry Poliquin, Gurnee IL53.18%
3.208Marian Krasowski, Prospect Hts IL; Romuald Mindak, Elmwood Park IL52.80%
Flight B Finals - 11.5 Tables
MPsRankNamesScore
16.001James Hudson, Elmhurst IL; Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL58.82%
12.002Sheldon Natenberg, Glenview IL; Jonathan Kurasch, Northbrook IL58.71%
9.003Wieslaw Kalita, Woodridge IL; Maciej Jaworski, River Grove IL58.31%
6.754Jonathan Greiman, Mokena IL; Tom Willson, Chicago IL54.99%
5.065Elizabeth Wachowicz - Zenon Wachowicz, Buffalo Grove IL54.90%
3.806Jim Jackson, Amasa MI; Denise Hoffman, Marquette MI54.46%
2.857Mark Fischler, Warrenville IL; Ping Hu, Naperville IL54.39%
Flight C Finals - 6.5 Tables
MPsRankNamesScore
10.001Eric Neumann, Downers Grove IL; Judy Zhu, Naperville IL59.79%
7.502Shengke Wang, Bolingbrook IL; Meiheng Shi, Naperville IL58.77%
5.633Zachary Madden - Jared Bass, Chicago IL58.09%
4.224Shawn Drenning - Kevin Choi, Chicago IL54.87%
3.165Jerome Scholle - Jeff Cianci, Chicago IL53.96%

District 13 NAP 2011 session awards

Flight A Finals 1st 0f 2 Session
Section E North-South
MPsRankNamesScore
2.701Marian Krasowski, Prospect Hts IL; Romuald Mindak, Elmwood Park IL58.80%
1.892Nikolay Demirev, Arlington Hts IL; Ralph Katz, Burr Ridge IL57.18%
1.353Bryan Delfs, Kenosha WI; Todd Fisher, Chicago IL56.02%
0.754/5Craig Allen, Glen Ellyn IL; L James Phillips, Chicago IL55.32%
0.754/5Patrick Borman, Milwaukee WI; Donald Croysdale, Menomonee Falls WI55.32%
Section E East-West
MPsRankNamesScore
2.701Elaine Morrison, Lake Bluff IL; David Joyce, Kenilworth IL58.56%
1.892Yvette Neary, Mequon WI; William Malesevich, Mayville WI56.71%
1.353Dick Bruno, Des Plaines IL; Robert Gardner, Glenview IL56.02%
0.954George Klemic, Bensenville IL; Jonathan Rivet, Wheaton IL51.85%
Flight B Finals 1st Of 2 Session
Section F North-South
MPsRankNamesScore
2.261Sheldon Natenberg, Glenview IL; Jonathan Kurasch, Northbrook IL59.47%
1.582Mark Fischler, Warrenville IL; Ping Hu, Naperville IL56.44%
1.133Amit Jain - Shreya Jain, Oak Brook IL56.06%
0.794Jim Jackson, Amasa MI; Denise Hoffman, Marquette MI55.68%
0.455Judy Nick, Menomonee Falls WI; Bonnie Elliott, Wauwatosa WI50.76%
Section F East-West
MPsRankNamesScore
2.261Wieslaw Kalita, Woodridge IL; Maciej Jaworski, River Grove IL62.50%
1.582Robert Block, Deerfield IL; William Anspach, Chicago IL58.90%
1.133James Hudson, Elmhurst IL; Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL57.20%
0.794Elizabeth Wachowicz - Zenon Wachowicz, Buffalo Grove IL55.87%
0.455Matthew Dyer, Chicago IL; Etienne Greenlee, Naperville IL53.79%
Flight C Finals 1st Of 2 Session
Section A North-South
MPsRankNamesScore
1.361Shengke Wang, Bolingbrook IL; Meiheng Shi, Naperville IL59.17%
0.952Dennis Skinder, Chicago IL; Don Cohen, Oak Park IL57.08%
0.683Wes Burzynski - Judy Burzynski, Waukesha WI53.75%
Section A East-West
MPsRankNamesScore
1.361Shawn Drenning - Kevin Choi, Chicago IL64.17%
0.952William Parsons, Pewaukee WI; James Bruckner, Milwaukee WI60.42%
0.683Jerome Scholle - Jeff Cianci, Chicago IL51.67%
Flight A Finals 2nd Of 2 Session
Section E North-South
MPsRankNamesScore
2.701Jerry Jackson, Wood Dale IL; Jerry Poliquin, Gurnee IL57.52%
1.892Nikolay Demirev, Arlington Hts IL; Ralph Katz, Burr Ridge IL55.76%
1.353Steven Picus, Mequon WI; Wesley Hanson, Brookfield WI52.66%
0.954George Klemic, Bensenville IL; Jonathan Rivet, Wheaton IL52.52%
Section E East-West
MPsRankNamesScore
2.701Dick Bruno, Des Plaines IL; Robert Gardner, Glenview IL62.50%
1.892Elaine Morrison, Lake Bluff IL; David Joyce, Kenilworth IL58.48%
1.353Craig Allen, Glen Ellyn IL; L James Phillips, Chicago IL58.33%
0.954Patrick Borman, Milwaukee WI; Donald Croysdale, Menomonee Falls WI52.89%
Flight B Finals 2nd Of 2 Session
Section F North-South
MPsRankNamesScore
2.161Wieslaw Kalita, Woodridge IL; Maciej Jaworski, River Grove IL54.59%
1.512Elizabeth Wachowicz - Zenon Wachowicz, Buffalo Grove IL54.04%
1.083Katherine Rehak, Oak Park IL; Robert Lass, Chicago IL53.74%
0.764Fred Johnston - Cory Perkers, Chicago IL53.04%
0.435Mark Fischler, Warrenville IL; Ping Hu, Naperville IL52.56%
Section F East-West
MPsRankNamesScore
2.161James Hudson, Elmhurst IL; Stanislaw Kolesnik, Elmwood Park IL60.43%
1.512Jonathan Greiman, Mokena IL; Tom Willson, Chicago IL58.83%
1.083Brian Beecher, Sr, Park Forest IL; George Goewey, Chicago IL58.63%
0.764Sheldon Natenberg, Glenview IL; Jonathan Kurasch, Northbrook IL57.95%
0.435Jim Jackson, Amasa MI; Denise Hoffman, Marquette MI53.24%
Flight C Finals 2nd Of 2 Session
Section A North-South
MPsRankNamesScore
1.291Shengke Wang, Bolingbrook IL; Meiheng Shi, Naperville IL58.30%
0.902Jerome Scholle - Jeff Cianci, Chicago IL56.70%
0.653Joe Matise - Michael Thvedt, Chicago IL51.00%
Section A East-West
MPsRankNamesScore
1.291Eric Neumann, Downers Grove IL; Judy Zhu, Naperville IL67.50%
0.902Zachary Madden - Jared Bass, Chicago IL65.75%
0.653Ginny Dimond - Mike Dimond, Elmhurst IL43.42%